Hry minulých let

Na Kokořínsko s párou 

Před 111 lety vznikla ve Mšeně železnice a Mšeno se začalo propojovat se světem.  Oddíly představovaly budovatele železnice a spojovaly Mšeno s dalšími místy. V místech, do kterých vybudovali trať si zahrály hru, motivovanou daným místem. Získané bodíky proměnily na vagónky. Vyhrál oddíl s nejdelším vlakem.

Příklady her: Laka, koňská farma - boj honáků dobytka, Barrandov, filmové ateliéry - hon za podpisy filmových hvězd, Kozákov - hledání českých granátů, Dvůr Králové - lov zvířat do ZOO, Ruzyně - přistání poslepu na letišti a další…

Prázdniny s urzonem

Adoptovali jsme urzona kanadského z pražské ZOO a ten byl průvodcem táborové hry. Oddíly si budovaly svou ZOO. Namalovaly si plánek zahrady, cestičky, pavilóny, jezírka, různě ho ozdobily podle vlastní fantazie ( stromy , lavičky, ohrady,…) Každý den bylo „patronem“ jedno zvíře. Na nástupu se dozvěděly zajímavosti o zvířeti, hry se pak motivovaly tímto zvířetem.

Vítězný oddíl získal zvířecí peníze, za peníze si koupil zvířata a dával si je do své ZOO. Na konci pak všichni dostali jako odměnu triko s urzonem a „adopční listinu“- urzon adoptuje děti za péči o ZOO.

V Mělnickém deníku uveřejnili článek o urzonovi a našich dětech.

Rekordy a kuriozity

V praxi to vypadalo např. takto: Na nástupu jsme řekli, že nejvyšší hora světa je Mount Everest + zajímavosti o ní, oddíly měly za úkol do dalšího nástupu odevzdat papírek se jménem a vysokou horou Česka ( za body) av programu šplhaly na lezeckou stěnu.

Nebo - hry se slovy - na nástupu nejdelší slovo (NEJNEOBHOSPODAŘOVÁVATELNĚJŠÍHO) - oddíly měly vymyslet další nejdelší slovo ( za body) av programu napsat povídku, kde všechna slova začínají na písmeno jedno písmeno - např. „S“.

Výběr z dalších témat: nejrozšířenější nápoj (voda) -> vodní hrátky, nejvyšší a nejnižší naměřená teplota na světě -> výroba táborového teploměru přírody, nejvyšší budovy světa -> hra sackëm, ponožkový rekord -> hra ponožkovaná. Nejčastější příjmení v Česku - > vyhledali jsme účastníky tábora s nejčastějšími i nejméně částmi příjmení. Zlatý strýček Google.


Hledáme dračí doupě 

Hra měla svého maskota - na začátku mu každý turnus vybral jméno a proběhl křest i se třemi sudičkami. Za hry (Sledujeme dračí stopu, Hlídáme dračí vejce,…) získávají stopy a postupovaly Bludištěm. V cestě jim stály pasti, kde si musely vytáhnout kartu s úkolem. Někdy měli štěstí a získali stopy navíc, někdy smůlu a několik nalezených stop ztratily. V Bludišti bylo více Dračích hnízd. Některá však už byla opuštěná - děti získaly alespoň útěchy (bonbóny) a musely postupovat dál. Kdo narazil na obydlené dračí doupě získal i návod na výrobu nápoje, kterým se budí spící draci.




Archeologická výprava do Egypta 

Archeologická výprava se vydala za vykopávkami do starého Egypta.

Cestou se musela potýkat s různými překážkami (Slepování vázy, Trh v Káhiře, Hlídání vykopávek, Stavba lodě pro přepravu vykopávek přes Nil,...). Postupně objevovala starou zprávu faraonů, psanou egyptským písmem (za jednotlivé bodíky ze soutěží získávala kusy zprávy). Za každých 10 bodů získala jednu destičku s překladem znaků.

Takže -> čím víc bodíků, tím větší kus zprávy a taky víc nápověd k překladu.
Zpráva poslala výpravu k Faraonovi, kde byl skrytý poklad.
 

Šamani z pralesa 

Divošské kmeny se svými šamany bojují mezi sebou o přežití v nepřátelském pralese. Komu se podařilo získat a ovládnout území? Budou to ti, kteří dokážou jako první rozdělat oheň ? A nebo ti, kteří ví, které rostliny jim zajistí potravu ? Nebo bude stačit bojový tanec HAKA , který zastraší nepřítele, aby se stáhl?

Mezi šamany také koluje pověst o „Pokladu pralesa“, podaří se najít z náznaků a kousků zpráv, psaných neznámým písmem poklad najít?

Téma zujalo i redaktorku TV Praha, když hledala tábor se všeobecným programem a tak nás navštívila jejich štáb. Náš tábor byl v televizi.


Robinson Crusoe

Ztroskotali jsme na pustém ostrově.

Nejprve jsme si museli vybudovat přístřeší. Získali jsme pitnou vodu, i když na ostrově nebyl pramen. Vypěstovali jsme si obilí a pak upekli chleba. Ulovili jsme si zvíře. Stále jsme vyhlíželi loď, která nás zachrání. Nakonec jsme si vyrobili vor a zachránili sami sebe.

Obydlí 2.jpg   Chleba.jpg      Ostrov 1 - kopie.jpg   Loďky.jpg


Přidat komentář